Шкода формальдегіду на здоров'я людини
Що таке формальдегід?
«Формальдегід – це безбарвний газ з гострим запахом, застаріле його назва «мурашиний альдегід». Він дуже токсичний, чинить негативний вплив на органи дихання, викликаючи парез дихальних шляхів (зупинку дихання), на шкірний покрив (яскраво виражені дерматити, екземи, виразки), нервову систему (енцефалопатії), є канцерогенною препаратом. ГДК формальдегіду в повітрі – 0, 5 мг/куб. метр».
Технічний формальдегід – водометанольный розчин формальдегіду. Формалін – водний розчин формальдегіду. При контакті з ним розвивається гостре отруєння. Як зазначили експерти-хіміки, смертельна доза 35% формаліну при прийомі внутрішньо становить 50 мл. «Формалін спричинює некроз шкіри – омертвіння клітин шкіри, аж до глибоких шарів, у важких випадках – гостру ниркову і печінкову недостатність, які призводять до смертельного результату», – додала вона. За її словами, «якщо у водному розчині концентрація формаліну вище гранично допустимої концентрації в 1,5 рази, такою водою не можна користуватися ні для яких цілей».
Формальдегід небезпечний?
В Україні його відносять до другого (з п'яти) класу небезпеки – високонебезпечним речовин. Шкода формальдегіду для здоров'я давно доведено. Всесвітня організація охорони здоров'я включила його до списку речовин, які можуть викликати порушення здоров'я.
Ступінь небезпеки кожного конкретного предмета залежить від:
- Ступеня емісії (випускання) формальдегіду з цього предмета.
Чим якісніше меблі або іграшка, тим менше формальдегіду в квартиру вони виділяють. Розмір, між іншим, теж має значення. Скажімо, пластикова ручка випускає менше формальдегіду, ніж зроблений з такого ж матеріалу стілець – просто тому, що вона маленька. - Часу дії речовини.
Півгодини гри з пластикової лялькою здоров'ю дитини не зашкодять. А десять років в оточенні вінілових шпалер, пластикових шаф, килимів на небезпечною клейовій основі і меблів з ДСП? Тут, на жаль, можна тільки припускати, тому що заміряти реальний шкоду для здоров'я поза лабораторних умов важко. Однак припущення будуть далеко не оптимістичними. Очевидно, що чим менше формальдегіду людина вдихне, тим краще (навіть якщо норма формальдегіду в квартирі не перевищена).
В 2014 году ПДК формальдегида в воздухе были пересмотрены в сторону повышения. Это свидетельствует об ухудшении экологической ситуации, а также о том, что низкие концентрации в жилых помещениях, где находится множество изделий из клееной древесины и пластика, труднодостижимы.
Формальдегид в воздухе вреден в первую очередь для слизистых и кожных покровов. Он вызывает раздражение, зуд, сыпь. Другие распространенные признаки отравления формальдегидом от мебели и прочих предметов — это вялость, частые головные боли трудности со сном. Возможны также регулярные воспаления глаз и кожные проявления.
Формальдегід внесений в список канцерогенів, тому постійний контакт з цією речовиною різко підвищує вірогідність захворювання раком.
Отруєння формальдегідом
При перевищенні безпечної норми в повітрі речовина викликає набряк слизових оболонок гортані та легень, що може призвести до швидкого летального результату.
При попаданні в стравохід призводить до миттєвого опіку і збільшення в об'ємі органів, задіяних у процесі дихання.
Поступово накопичуючись в повітрі мало провітрюваних приміщень, є основним фактором загальної розбитості, частих головних болів, розвитку астми, кон'юнктивітів, судоми, порушення сну, блідості шкірних покривів.